bumbum
Administrator
Dołączył: 17 Wrz 2006
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 10:53, 17 Wrz 2006 Temat postu: Technologie generacji GSM |
|
|
1G
technologia wykorzystana w pierwszej generacji telefonii komórkowej. Zaliczały się do niej analogowe telefony komórkowe powstałe na początku lat 80-tych. Istniały do momentu zastąpienia ich przez cyfrowe telefony komórkowe generacji 2G. Technologia telefonii komórkowej pierwszej generacji, umożliwiała rozmowy telefoniczne w miejscach, gdzie telefon nie był dostępny. Było to jedyne rozwiąznie dla ludzi, którzy stale podróżowali i musieli być w kontakcie z innymi. W odróżnieniu od technologii 0G telefony miały mniejsze rozmiary i pozwalały na większą swobodę. Standardy, które wykorzystywały technologię 1G, to :
NMT (Nordic Mobile Telephone) - w krajach skandynawskich, Wschodniej Europie i Rosji.
AMPS (Advanced Mobile Phone System) - w Stanach Zjednoczonych.
TACS (Total Access Communications System) - w Wielkiej Brytani
C-Netz - w Niemczech Zachdnich
Radiocom 2000 - we Francji
RTMI - we Włoszech
2,5G
technologia będąca fazą przejściową pomiędzy drugą i trzecią generacją telefonii komórkowych. Od technologii 2G odróżnia ją możliwość pakietowego przesyłania danych (GPRS). Termin 2,5G został zdefiniowany jedynie w celach marketingowych. Technologia ta udostępnia część korzyści ze struktury 3G ale wykorzystuje głównie możliwości technologii 2G w sieciach GSM i CDMA. W odróżnieniu od technologii drugiej generacji umożliwia przesyłanie nie tylko dzwięku czy wiadomości tekstowej SMS ale także grafiki, animacji i plików z danymi różnego rodzaju. Zaimplementowano w niej takie protokoły jak GPRS, EDGE dla GSM czy DMA2000 1x-RTT dla CDMA, które zostały oficjalnie zakwalifikowane jako usługi 3G (ze względu na prędkość przesyłu danych przekraczającą 144 kb/s) ale są uważane za usługi 2,5G, ponieważ są kilka razy wolniejsze od od "prawdziwych" usług 3G.
2,75G
rozwinięcie technologii 2,5G o szybszą transmisję danych EDGE. Pojęcie 2,75G jest wykorzystywane dla systemów, które nie spełniają warunków technologii trzeciej generacji ale są przedstawiane jako takie produkty (przykładem może być standard CDMA-2000 bez opcji multi-carrier) lub takie, które spełniają zadane wymagania ale nie są rozpatrywane jako takie (systemy EDGE).
2G
technologia telefonii bezprzewodowej drugiej generacji. Jest to sieć cyfrowa, w odróżnieniu od wcześniejszej sieci analogowej 1G. Pozwala na przesyłanie dźwięku cyfrowego (rozmowa telefoniczna) oraz wiadomości tekstowych (SMS). Systemy analogowe miały sporo wad - małą odporność na zakłócenia, łatwość podsłuchu rozmów, brak roamingu międzynarodowego i niedostateczna transmisja danych. Wymusiło to powstanie systemów komórkowych drugiej generacji (2G) popularnie zwanych GSM pracujących w technice cyfrowej. Dla telefonii 2G zostały określone podstawowe cechy komunikacji:
transmisja danych - 9,6 kb/s
transmisja mowy - kodowanie z przepływnością 13 kb/s
dostęp do kanału radiowego ze zwielokrotnieniem czasowym i ramką TDMA (współpracujący z siecią pakietową publiczną - protokót X.25) przesyłaniem SMS-ów
realizacja połączeń alarmowych
Pierwszy system GSM na świecie został oddany w 1991r, natomiast w Polsce system GSM 900 został wprowadzony w 1996r przez firmy PTC (Polska Telefonia Cyfrowa) w sieci Era GSM oraz Polkomtel S.A. w sieci GSM Plus. W 1998 r koncesję na GSM 1800 dostał trzeci polski operator Centertel - sieć Idea. Telefonia 2G w 1995r. otrzymała usprawnienia, tj. transmisja telefaksowa, interfejs komputerowy, usługi telekonferencyjne, czy indentyfikacja abonenta za pomocą karty SIM.
3G
telefonia komórkowa trzeciej generacji znana także pod nazwą UMTS (Universal Mobile Telecommunications Service). Z założenia ma oferować zaawansowane usługi wideotelefonii, interaktywnej telewizji oraz szybkiej transmisji danych dochodzącej do 2Mb/s. System trzeciej generacji, umożliwia odbiorcom realizację nowatorskich usług multimedialnych w skali wykraczającej poza możliwości systemów pierwszej (analogowej) i drugiej generacji (GSM) oraz zdolny jest do połączenia możliwości korzystania z komponentów naziemnych i satelitarnych o globalnym zasięgu. 3G jest siecią komórkową składającą się z dwóch niezależnych podsystemów, połączonych za pomocą standardowego interfejsu. Podsystemy te noszą nazwy: UMTS Terrestrial Radio Access Network (UTRAN) - naziemna sieć dostępu radiowego złożona z Node B (Węzeł B), który jest odpowiednikiem stacji bazowej sieci GSM (GSM BTS) i kontrolera sieci radiowej RNC (Radio Network Controller), będącym odpowiednikiem kontrolera stacji bazowej sieci GSM (GSM BSC). Oznacza to możliwość połączenia wszystkich naziemnych systemów (komórkowych - telefony GSM, przywoławczych - pagery, i dyspozytorskich), oraz połączenia systemów satelitarnych w jeden spójny system umożliwiający transmisję nie tylko głosu, ale również przekazu multimedialnego, czyli jednoczesnej transmisji głosu, danych i obrazu przesyłanej z dużymi prędkościami w czasie rzeczywistym, korzystanie z radia i telewizji, ściągania muzyki i filmów z Internetu, itp.
Post został pochwalony 0 razy
|
|